Történet

Minden, amit a Red Bull Air Race történetéről tudni érdemes!

Kilenc évvel ezelőtti hivatalos indulása óta a Red Bull Air Race Világbajnokság a világ leggyorsabb és legizgalmasabb motorsport versenysorozataként lett ismert. A Red Bull sporttal foglalkozó munkatársai által kifejlesztett verseny eredeti célja egy eddigi legmodernebb repülős verseny megteremtése volt; a végeredmény messze túlszárnyalta az eredeti elképzeléseket.

A Red Bull Air Race Világbajnokság rövid idő alatt páratlan látványossággá vált. A kis magasságon elért rendkívüli gyorsaságot és nagyon bonyolult manőverezést igénylő viadalon csak a világ legjobb pilótái indulhatnak.

A különleges tervezésű pályákat mélyreható kutatás és értékelés során alakították ki. A légikapuként szolgáló, egyedi technológiájú felfújható pilonokat 2002-ben próbálták ki először, majd az évek során tökéletesítve fejlesztették ki jelenlegi kifinomult formájukat. Erős és biztonságos anyagból készülnek és fontos, hogy percek alatt javíthatók és felfújhatók legyenek, ha egy repülőgép nekik ütközik.

IDŐVONAL

2003
Az előző év során kidolgozott szabály alapján ebben az évben került megrendezésre az első két verseny, Ausztriában illetve Magyarországon, a Tököli reptéren, így indult a Red Bull Air Race World Series története. Az egyedülálló látvánnyal bíró sportág hamarosan sokak kedvencévé vált. Az első évben a sorozat megalkotásában is oroszlánrészt vállaló Besenyei Péter volt a legeredményesebb, így ő a Red Bull Air Race első bajnoka.

2004
Ebben az évben visszatértek a verseny, immár 11 pilótával. A három állomásból álló idényben az USÁ-ban, Angliában és Magyarországon volt verseny, amelyek alapján Kirby Chambliss (USA) lett a bajnok Besenyei Péter ill. a harmadik helyet közösen birtokló Steve Jones (UK) és Klaus Schrott (GER) előtt.

2005
2005-ben tíz meghívott pilóta versenyzett a világ különböző pontjain, az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban és Európában tartott hét izgalmas futamon. Az első idényt az amerikai légierő volt vadászpilótája, Mike Mangold uralta, a hét versenyből ötöt megnyerve. Mangold 36 világbajnoki pontot szerzett, mögötte másodikként végzett Besenyei Péter 32 ponttal, míg a harmadik helyet az amerikai Kirby Chambliss szerezte meg 21 ponttal.

2006
2006-ben nyolc versenyen 11 pilóta mérkőzött meg egymással. Ebben az évben Chambliss emelkedett ki a mezőnyből, aki nyolc futamból négyen nem talált legyőzőre. Chambliss 38 világbajnoki pontot szerzett, mögötte ismét Besenyei lett a második 35 ponttal, Mangold pedig a harmadik 30 ponttal.

2007
2007-ben a Red Bull Air Race Világbajnokság tovább nőtt: tíz versenyen 13 pilóta vett részt. A helyszínek között először szerepelt Dél-Amerika, a brazíliai Rio de Janeiróban rendezett futammal. Újoncként az osztrák Hannes Arch és az orosz Szergej Rahmanyin csatlakozott a mezőnyhöz. Az élen izgalmas csata alakult ki Mangold és a brit Paul Bonhomme között, akik mindketten három versenyt nyertek. Mindketten 47 ponttal zárták a sorozatot, de végül Mangold győzedelmeskedett a szétvívásban. A harmadik helyet Besenyei szerezte meg 31 ponttal.

2008
2008-ban nyolc versenyen 12 pilóta küzdött meg a világbajnoki címért. A trófea végül a csupán második idényét töltő osztrák Hannes Arch-hoz került, aki a sportág első európai világbajnoka lett. A szezon első felében a tavalyi ezüstérme helyett az aranyat megcélzó Bonhomme volt a legeredményesebb három győzelemmel. A 2008-as Red Bull Air Race Világbajnokság második felében azonban nem sikerült megtartania korábbi kiváló formáját. Arch csak két futamon - Budapesten és Portóban - tudott győzni, de a kilenc versenyen hétszer állhatott dobogóra, így az 54 pontos Bonhomme előtt 61 ponttal lett világbajnok. Harmadik helyen a 46 pontos Chambliss zárta az idényt.

2009
2009-ben a Red Bull Air Race Világbajnokság mezőnye négy újonccal bővülve 15 pilótát számlált, köztük az első ázsiai, kanadai és ausztrál versenyzőt Yoshi Muroya, Pete McLeod és Matt Hall személyében.
Az újoncok sorát negyedikként a német Matthias Dolderer egészítette ki. Arch már a szezon elején az élre állt és ezt a helyét egészen a negyedik versenyig tartotta is, de ekkor Bonhomme megelőzte, és három győzelemmel megszerezte hőn áhított első világbajnoki címét.

2009 kétségkívül a verseny történetének legizgalmasabb idényét hozta, hiszen a 15 pilótából nyolc legalább egyszer dobogós helyet szerzett és 11 legalább egyszer a legjobb öt között végzett.

2010
2010-ben Bonhomme beállította Mangold eddigi rekordját, amikor másodikként lett kétszeres világbajnok. Mind a hat versenyen dobogóra állt, ezek közül kétszer nem talált legyőzőre. A második helyet nagy csatában Arch szerezte meg a hatból négy győzelemmel, de az Abu-Dzabiban rendezett idénynyitó futamon elért 11. helye miatt alulmaradt Bonhommal szemben. A másik kiváló brit pilóta, Nigel Lamb lett a harmadik három ezüstéremmel és három negyedik helyezéssel.

2014
Hároméves szünetet követően 2014-ben még izgalmasabb versenyekkel tért vissza a Red Bull Air Race Világbajnokság. Az idény előtt számos technikai és biztonsági újítást vezettek be, például szabványosították a motorokat és a propellereket, valamint módosították a könnyű súlyú pilonok anyagát és magasságát. Szigorítottak az előírásokon és a szabályokon is.

12 klasszis pilóta tért vissza a küzdelembe, köztük Besenyei Péter és a címvédő Paul Bonhomme, de a trófeát végül a fantasztikus szezont produkáló Nigel Lamb szerezte meg.

A 2014-es szezonban a Challenger Cup versenyek is bevezetésre kerültek. Ez a Red Bull Air Race Világbajnokság egyik új elemeként a Master kategóriában való szereplésre készíti fel az új pilótákat. A Challenger Cup versenyeire a futamhelyszíneken a fő programon belül kerül sor. Az ide bekerülő pilóták értékes tapasztalatokat szerezhetnek, sőt a Master Class versenyzőivel is megmérkőzhetnek. Az első évad felfedezettjei Kopfstein, Le Vot és Velarde voltak.

2015
A 2015-ös Red Bull Air Race szezonban Paul Bonhomme és Matt Hall vívott óriási csatát a világbajnoki címért. Az Abu-Dzabiban rendezett idénnyitó a brit tervei szerint alakult, aki győzelemmel kezdte az évadot. A szezon érdekesége, hogy 2015-ben rendeztek először versenyt Japánban – a csibai eseményen mintegy 140 000 néző volt kíváncsi élőben a történésekre. A brit és ausztrál harca a szezon közepén is folytatódott, Hallnak pedig sikerült nyomás alá helyeznie Bonhomme-t, aminek köszönhetően megnyerte a Spielbergben rendezett versenyt, ahol a szurkolók azt is láthatták, amint Kirby Chambliss 2010 után először ismét dobogóra állhatott.

A 2015-ös szezon megnyeréséhez Las Vegasban került karnyújtásnyi közelségbe Bonhomme, aki végül be is húzta a rekordot jelentő harmadik világbajnoki címét. A 2015-ös szezont egy nagy bejelentés is követett: a sportág egyik alapítója, Besnyei Péter 12 idényt követően, amelyben nyolc győzelemmel és egy világbajnoki címmel a zsebében bejelentette visszavonulását. Besenyei után a Red Bull Air Race legsikeresebb pilótája, Paul Bonhomme is elbúcsúzott a sorozattól.

Ezzel egyidőben néhány pilóta a Challenger Osztályban bontogatta szárnyait. Florian Berger Francis Barros, Mikael Brageot, Peter Kopfstein, Daniel Ryfa, Cristian Bolton és Peter Podlunsek.versengtek egymással, a végső győztes pedig Mikael Brageot lett. A szezon végén a cseh Petr Kopfstein és a szlovén Peter Podlunsek a Red Bull Air Race mezőnyéhez csatlakozott.

2016

2016 a történelmi tettek éve volt, ugyanis Matthias Dolderer lett az első német pilóta, aki Red Bull Air Race világbajnoki címet nyert. A németek örömét pedig tovább fokozta, hogy a Challenger kupát ebben az évben a honfitárs, Florian Berger vehette át.

Ebben az évben a versenynaptár egy újabb helyszínnel bővült: a több motorsport eseménynek otthonául szolgáló Indianapolisban először rendeztek Red Bull Air Race futamot. A 2016-os szezon végén ismét akadt olyan legenda, aki búcsút intett a sorozatnak: a 2014-es világbajnok, Nigel Lamb 64 versennyel a háta mögött jelentette be visszavoulását.